Serpentiniit

Serpentiniit on moondekivim, mis on tekkinud aluselistest või ultraaluselistest magmakivimitest. Nagu nimest nähtub on kõige olulisem koostisosa mineraal serpentiin. Enamasti on serpentiniidid rohelised, kuid leidub ka punast, kollakat või pruunikat serpentiniiti. Rohelise värvuse annab mineraal serpentiin, punaka värvuse hematiit. Serpentiniit on kohati bretšalaadse tekstuuriga ning heledad, valged sooned on kunagised lõhed ja praod, mis on hiljem kaltsiidiga täitunud.

Paljud kivimüüjad müüvad serpentiniiti marmori nime all. Kuigi selle kõvadus ja tehnilised näitajad on marmorile sarnased, pole tegemist marmoriga. Marmor pole kunagi nii tume ning serpentiniidil puudub marmorile iseloomulik läbikumamine. Serpentiniidid pole reeglina ilmastikukindlad ning nende puhul on raskem saavutada head poleerpinda.

Serpentiniitide paigaldamisel tuleb arvestada, et plaadid sellest materjalist kaarduvad niiskuse toimel. Plaatimisel niiskusega kokkupuutuv pool „paisub“ ning plaat tõmbub kaardu ning plaadi servad tõusevad üles. Seetõttu on paigaldamisel soovitatav kasutada kiireltkivistuvaid plaatimissegusid või veevaba paigaldussüsteemi. Tulenevalt sellistest omadusest on soovitatav kasutada väiksemaid plaadimõõtusid.

Serpentiniidi keskmised tehnilised näitajad on järgmised:

Tihedus 2,6-2,85 t/m3
Veeimavus kaalu järgi 0,2-1,5%
Kulumiskindlus (cm3/50cm2 kohta) 8-18
Survetugevus 90-200 MPa
Paindetugevus 8-25 MPa