Dioriit

Dioriit on neutraalse koostisega happelisuse-aluselisuse skaalas, põhiliselt plagioklassist ja mingist tumedast mineraalist (biotiidist, augiidist, küünekivist, pürokseenist) koosnev tume, tavaliselt hallikas tardkivim. Dioriidid ei ole kunagi värvilised ega kihilise või lainelise tekstuuriga. Dioriit on peeneteralisem kui graniit ja reeglina pisut suurema veeimavusega. Erinevalt graniidist sisaldab vähe kvartsi. Dioriidi leiukohad ei ole kunagi nii suured, kui graniidi omad.

Mõnede (eriti Hiina) dioriitide puhul peab arvestama nende suhteliselt suure toonikõikumisega, mida on siiski võimalik vältida parema materjali sorteerimise teel tehases.

Dioriidid on hästi poleeritavad ning poleer on vastupidav. Tavaliselt tarnitakse dioriiti veel ka põletatud, vasardatud või liivapritsitud pinnaga. Tänu peeneteralisusele on põletatud pind ilus ühtlane.

Dioriit on hea ilmastikukindlusega kivim.

Paigaldustöödel tuleb arvestada, et teemandiga saetud pindade nakkuvus tavalise tsementmördiga ei ole alati piisav.

Dioriidi keskmised tehnilised näitajad on järgmised:

 

Tihedus 2,8-3,0 t/m3
Veeimavus kaalu järgi 0,25-1,25%
Kulumiskindlus (cm3/50cm2 kohta) 5-8
Survetugevus 150-200 MPa
Paindetugevus 10-20 MPa

 

Eestis on viimastel aastatel palju kasutatud Hiina dioriiti G654, mille müüakse mitme erineva nimetuse all, nagu näiteks Sesame Black, Arabian Black, Padang Dark või Nero Asiago jne.