Gneiss ja migmatiit

Gneiss on moondekivim, mis on tekkinud sette- või tardkivimite süvamoode tagajärjel. Algkivimi päritolu järgi eristatakse ortogneisse (tekkinud magamakivimitest) ja paragneisse (tekkinud settekivimitest). Paragneisid on tavaliselt halli või valkjashalli tooniga, ortogneisse on väga erineva värvitooniga.

Gneiss koosneb valdavalt päevakividest, kvartsist ja mõnedest värvilistest mineraalidest (biotiit, muskoviit, granaat). Gneiss on kihilise või vöödilise tekstuuriga. Lainelise, voolava tekstuuriga, vahelduvate heledate ja tumedamate vöötidega kivimit nimetatakse migmatiitideks, milliseid võib ka lugeda gneisside hulka. Ortogneissidel ja migmatiitidel on vahel ka spetsialistidel väga raske vahet teha, mistõttu võib neid müüa ka lihtsalt gneissidena.

Tavakasutaja seisukohalt on gneiss graniidile väga sarnaste omadustega. Mõned gneisid võivad võrreldes graniidiga olla siiski pisut suurema veeimavusega ning vähem vastupidavad nii keemiliselt kui ka ilmastikule.

Gneisist,eriti aga ortogneisist ja migmatiidist on väga raske leida esinduslikku väikest näidist, mis suudaks edasi anda kivimile iseloomulikku tekstuuri.